Murarka ogrodowa - dr Dariusz Teper - www.murarka.com.pl

Zapraszam do rozmowy o murarce ogrodowej. Możesz pisać o swoich doświadczenia, ale też zadawać pytania. Chętnie na nie odpowiem.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Zapraszam na stronę o murarce ogrodowej www.murarka.com.pl

#1 2016-09-10 09:56:14

krzysztof
Użytkownik
Dołączył: 2016-06-03
Liczba postów: 4
WindowsInternet Explorer 11.0

jaki to gatunek

W ubiegłym roku kilka trzcinek o średnicy od 4 do 6,5 mm zostało zajęte przez późnoletnią pszczołę. Niestety nie widziałem jej w trakcie lotów. Trzcinki zostały zamknięte brązową żywicą, możliwe że z dodatkiem pyłu drewnianego. W połowie lipca część kokonów położonych w przedniej części rurki opuściły imago pszczół. Około 50% kokonów pozostało niewygryzionych (2 trzciny zostały rozłupane). Spodziewałem się , że niewygryzione kokony zawierają martwe pszczoły. Dziś podczas próby rozcięcia jednego kokonu ze zdziwieniem stwierdziłem , że zawiera on żywe imago. Czytałem o gatunkach , które mogą wydłużyć diapauzę do następnego roku w przypadku niesprzyjających warunków. Obiło mi się też o uszy , że niektóre gatunki mogą wygryzać się z kokonów częściowo w pierwszym sezonie po zimowaniu i częściowo w drugim sezonie po zimowaniu. Jaki to może być gatunek?

Niestety w tym roku żadna z trzcinek nie została zamknięta w podobny sposób. Możliwe , że powodem jest wzrost zacienienia spowodowany przez silnie rozrastające się pobliskie drzewo.

Ostatnio edytowany przez krzysztof (2016-09-10 09:59:56)

Offline

#2 2016-09-13 12:07:30

Teper
Administrator
Dołączył: 2016-01-25
Liczba postów: 22
WindowsFirefox 48.0

Odp: jaki to gatunek

Witam,
szkoda, że nie załączył Pan zdjęć gniazda i imago. Trudno jest oznaczyć gatunek pszczoły po opisie, który Pan zamieścił.
Sposób zimowania pszczół zależy między innymi od okresu w jakim występują, a także od tego ile pokoleń wytwarzają w sezonie. Pszczoły wiosenne zwykle, przy jednym pokoleniu, zimują jako imago (murarka ogrodowa, wczesnowiosenne gatunki porobnic). Porobnice późnowiosenne zimują w stadium przedpoczwarki lub poczwarki, a u letnich zimuje larwa. U gatunków wydających kilka pokoleń, ostatnie pokolenie zwykle, z powodu zbyt niskich temperatur, nie ma już możliwości dokończyć rozwoju i zimuje we wcześniejszych stadiach. Liczba pokoleń u tych gatunków zależy od dostępności pokarmu, a w szczególności od sprzyjających temperatur w czasie rozwoju larwalnego.
Pozdrawiam

Offline

#3 2016-09-13 22:13:22

krzysztof
Użytkownik
Dołączył: 2016-06-03
Liczba postów: 4
WindowsInternet Explorer 11.0

Odp: jaki to gatunek

Przepraszam za mało udane pytanie. Zdaję sobie sprawę , że nie da się oznaczyć gatunku z takiego opisu. Miałem na myśli pytanie: u których z żyjących u nas gatunków może wystąpić zjawisko parsiwoltinizmu? Z tym określeniem spotkałem się w  w kluczu do oznaczania owadów Polski PTE. Cyt. : "U wielu gatunków (np. niektóre Megachilinae) część potomstwa tej samej samicy wylatuje dopiero w następnym sezonie lub nawet po kilku latach"
Oczywiście może być tak , że pszczoły nie wygryzły się z innych przyczyn i obumrą w najbliższym czasie. Mam nadzieję , że jednak przeżyją i wylecą w przyszłym roku. Zabezpieczę kokony przed wysychaniem i zobaczymy co z tego wyjdzie. Nie mogę chwilowo zrobić zdjęcia imago. Siedzi jeszcze w częściowo rozciętym kokonie (ta pszczoła niestety nie przeżyje zimy). Kiedy rozcinałem kokon słychać było pobrzękiwanie skrzydeł.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
psdz - vacant - craftcam - antycznekrolestwokatalonii - krolestwozelandi