Murarka ogrodowa - dr Dariusz Teper - www.murarka.com.pl

Zapraszam do rozmowy o murarce ogrodowej. Możesz pisać o swoich doświadczenia, ale też zadawać pytania. Chętnie na nie odpowiem.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Zapraszam na stronę o murarce ogrodowej www.murarka.com.pl

#1 2016-03-10 13:18:35

Łukasz
Gość
Windows 7Chrome 48.0.2564.116

Rozmieszczenie hodowli murarki w sadzie przemysłowym

Dzień dobry,
to mój pierwszy post, trochę już czytałem na temat murarki i chcę ją umieścić w sadzie kuzyna. W różnych Pana opracowaniach, znalazłem informację, że na 1ha sadu jabłoniowego potrzeba ok 1000 kokonów, 700 samiczek. Murarka obloty robi ok 150m-300mm od kolonii, czyli jeśli dobrze liczę (ze wzoru na pole koła, przyjąłem r=150m) jest w stanie oblecieć ok. 7ha.
Czy lepiej, o ile oczywiście zapylany sad, mieści się w obrębie zasięgu kolonii, wszystkie pszczoły umieścić w jednym ulu, czy np. podzielić kolonie?

#2 2016-03-10 21:53:43

Teper
Administrator
Dołączył: 2016-01-25
Liczba postów: 22
WindowsFirefox 45.0

Odp: Rozmieszczenie hodowli murarki w sadzie przemysłowym

Panie Łukaszu,
dokładne dane co do wymaganej liczby murarek na 1 ha uprawy nie są znane. Z teoretycznych wyliczeń i szacunków wynika, że na 1 ha jabłoni powinno wystarczyć 1000 kokonów. Do sadu wiśniowego, ze względu na znacznie większą liczbę kwiatów, potrzeba 2 lub 3 razy więcej.  W populacji murarek może być różna liczba samic. Zwykle jest ich tam 30-40%. Maksymalny promień lotu murarek to około 300 m, jednak realnie przyjmuje się, że efektywny zasięg to około 100 a max 150 m. Rozmieszczenie kolonii w sadzie zależy od jego kształtu. Jeżeli mamy 1 ha sadu o wymiarach 100x100m to ustawiamy kolonię w jednym miejscu, ale gdy sad jest wąski i długi to należy rozważyć umieszczenie kolonii w kilku miejscach, np. co 150 m. W takim układzie zasięgi lotu poszczególnych kolonii będą się dobrze zazębiać.
Pozdrawiam
Dariusz Teper

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
wielkabrytania - exandriapriv - zabki - craftcam - antycznekrolestwokatalonii